Matchens Åbro-hjälte: Nebojša Novaković

2017.10.24, kl 16:30
Det är med stor glädje som AIK Fotboll på måndag välkomnar tillbaka Nebojša Novaković till svensk fotbolls nationalarena. Nebojša var den mångårige tränaren samt den irrationelle forwarden som svarade för en mängd viktiga och klassiska mål i AIK-tröjan, men inget mer klassiskt än lobbmålet mot Barcelona som gav eko i fotbollsvärlden. Välkommen hem Nebojša Novaković.
SOLNA, SWEDEN - APRIL 11: Nebojsa Novakovic, assistant coach of AIK during the allsvenskan match between AIK and IFK Goteborg at Friends arena on April 11, 2016 in Solna, Sweden. (Photo by Marcus Ericsson/Ombrello via Getty Images,)

”Nešo” inledde sin spelarkarriär hemma i Jugoslavien (nuvarande Bosnien-Hercegovina) och kom 1991 till Sverige för spel i Vasalunds IF. Efter två säsonger med det rödsvarta laget på Skytteholms IP följde fyra säsonger med Djurgårdens IF, varav två i Allsvenskan.

1997 värvades Nebojša Novaković till AIK, han blev snabbt en publikfavorit. Tävlingsdebuten i AIK-tröjan skedde borta på Camp Nou mot FC Barcelona (1-3) i kvartsfinalen av Cupvinnarcupen 1996/1997 då Nebojša startade på topp tillsammans med Pascal Simpson. Det första målet kom den 8 maj 1997 då AIK i Svenska cupen mötte Hammarby IF (2-0) på Söderstadion inför 8 543 åskådare i solskenet. Frispelad av Krister Nordin i den 15:e matchminuten undvek Novaković offsidefällan och ensam med målvakten Per Fahlström dunkade han från nära håll in ledningsmålet.

De kommande åren i AIK blev framgångsrika. Seger i Svenska cupen 1997 följdes av AIK:s tionde SM-guld genom tiderna 1998 och ett nytt cupguld samt kvalificering till gruppspelet i Uefa Champions League 1999. Just i Champions League-spelet svarade ”Nešo” för två av sina mest hyllade mål någonsin. I den andra kvalmatchen mot AEK Aten på Råsunda Fotbollstadion (efter 0-0 i första matchen i Aten) var det mållöst en bit in i den andra halvleken, men då fick Nebojša bollen på mittplan, avancerade och sköt ett hårt, lågt skott som seglade in i målet nedanför den Norra läktaren och AIK var därmed inne i världens största, bästa och mest penningstinna klubbturnering.

I den första gruppspelsmatchen mot FC Barcelona svarade Nebojša för ett fantastiskt mål då han i den 72:e minuten gav AIK ledningen efter en makalös lobb över den holländske målvakten Ruud Hesp (tredjemålvakt i EM 1996 och VM 1998). Råsunda exploderade i ett vrål från de 30 000 åskådarna och AIK var på väg mot en jätteskräll, men ett ofattbart agerande av det franska domarteamet förstörde den magiska kvällen för AIK. I och med serieepilogen 2001 mot Malmö FF tackade Nebojša Novaković för sig och totalt blev det 148 tävlingsmatcher och 45 mål för honom i AIK-tröjan.

2002 inledde Nebojša Novaković en karriär som fotbollstränare då han under två år var assisterande tränare till Rikard Norling i Väsby. 2004 var han tillbaka i AIK, nu som individuell tränare. Den funktionen hade han under försäsongen och i de tre första allsvenska omgångarna. Sedan avgick Richard Money som AIK-tränare, assisterande tränare Patrick Englund blev ansvarig och ”Nešo” ny assisterande tränare.

Det var en roll som han hade fram till den turbulenta hösten 2008 då Charlie Granfelt (VD), Ola Andersson (sportchef), Rikard Norling (chefstränare) och Novaković lämnade klubben. 2009 blev Nebojša Novaković klar som assisterande tränare för norska Sandefjord Fotball i Tippeligaen och han var sammanlagt två säsonger i Norge innan AIK kallade igen.

Den 16 december 2010 presenterade AIK Fotboll på en presskonferens Andreas Alm som ny chefstränare för herrlaget efter skotten Alex Miller och i Alms stab gjorde den då 46-årige Nebojša Novaković comeback i AIK och skrev på ett treårskontrakt.

Från starten 2011 t o m den tolfte omgången 2017 var Nebojša assisterande tränare till Andreas Alm och sedan till Rikard Norling och den perioden är tabellmässigt AIK:s starkaste genom tiderna då AIK tog medalj samtliga säsonger med honom på bänken. Den 14 juni 2017 meddelade AIK Fotboll att Nebojša Novaković lämnar A-laget och Karlberg för att bli en del av det team som på Råsunda IP arbetar med AIK:s U19-16.

Biljetter till matchen AIK – IFK Göteborg som spelas måndagen den 30 oktober, kl 19:00 på Friends Arena köps enklast via denna sida. Du som under perioden 26-30 oktober köper en biljett till matchen får även utan kostnad prova på FollowUs AIK från Sportlib under en månad.

Text: Stefan Mellerborg

Huvudpartners

Ligapartners dam

Affärspartners

Samhällspartner

Välgörenhetspartner

© AIK Fotboll 2025

Sök på AIK Fotboll