Kontakta oss

Har du synpunkter på AIK Fotbolls verksamhet, vill göra en adressändring eller få information om något som har med AIK Fotboll att göra? Då kan du kontakta oss på adresserna nedan. Våra e-postadresser skrivs förnamn.efternamn@aikfotboll.se (glöm inte att ersätta å, ä, ö med a, a, o).

Information angående sportkontorets öppettider samt vilka helgdagar det håller stängt står längre ner på sidan.

Allmänna frågor (måndag – fredag 9-16)
Växel 08 – 735 96 50
För att få hjälp med dina biljett och årskortsfrågor hänvisar vi dig att maila till biljett@aikfotboll.se

Frågor gällande tekniska biljettfrågor hanteras av AXS.
Behöver du hjälp med frågor som till exempel platsbyten, transaktionsfrågor, utebliven biljett vid köp eller tekniska fel hänvisar vi till AXS supporten.

Frågor gällande medlemskap i Allmänna Idrottsklubben hanteras av Huvudföreningen
08 – 735 96 10
https://aik.se/
info@aik.se/medlem@aik.se


Ledning
Fredrik Söderberg
Klubbdirektör och VD
fredrik.soderberg@aikfotboll.se

Jonas Hägerhäll
Föreningschef
jonas.hagerhall@aikfotboll.se

Håkan Strandlund
Finansdirektör
hakan.strandlund@aikfotboll.se

Företagsförsäljning/Sponsring
Johan Westin
Försäljningschef
johan.westin@aikfotboll.se

Melker Karlsson
Säljare
073 – 334 99 64
melker.karlsson@aikfotboll.se

David Ridderdal
Säljare
070 – 994 18 91
david.ridderdal@aikfotboll.se

Pontus Pfriem
Key Account Manager
070 – 314 68 40
pontus.pfriem@aikfotboll.se

Nicole Bertilsson
Partner- och leveransansvarig
073 – 975 61 73
nicole.bertilsson@aikfotboll.se

Arrangemang & Säkerhet
Henrik Koch
Arrangemang Herr – Säkerhetschef
henrik.koch@aikfotboll.se

Thomas Larsson
Arrangemang Dam – Säkerhet
thomas.larsson@aikfotboll.se

John Skärlund
SLO (Supporter Liaison Officer)
slo@aikfotboll.se

Evenemang
Stina Jansson
Försäljningschef Privatmarknad
stina.jansson@aikfotboll.se

Jakob Odmark
Biljett- och CRM-ansvarig
jakob.odmark@aikfotboll.se

Generella frågor kring biljetter och årskort: biljett@aikfotboll.se / arskort@aikfotboll.se

Kommunikation
Tobias Larsson
Kommunikationschef
070 – 431 12 01
tobias.larsson@aikfotboll.se

Stefan Mellerborg
Presschef a-lag / press officer
070 – 431 12 76
stefan.mellerborg@aikfotboll.se

Olle Östman
Kommunikatör
070 – 911 17 95
olle.ostman@aikfotboll.se

Filip Wiklund
Kommunikatör
070 – 859 18 91
filip.wiklund@aikfotboll.se

Max Schüllerqvist
Projektledare AIK+
max.schullerqvist@aikfotboll.se

Ludvig Solvin
Mediaproducent AIK+
ludvig.solvin@aikfotboll.se

AIK merchandise (AIK shop)
Niklas Johansson
Merchandise manager
niklas.johansson@aikfotboll.se

Ekonomi
Håkan Strandlund
Finansdirektör
070 – 431 12 61
hakan.strandlund@aikfotboll.se

Fredrik Åberg
Redovisningsekonom AIK Merchandise
Kundfakturor AIK Fotboll AB / AIK Merchandise
076 – 236 15 06
fredrik.aberg@aikfotboll.se

Tewfik Delayah
Redovisningsekonom AIK Fotbollsförening
070 – 431 12 10
tewfik.delayah@aikfotboll.se

*Leverantörsfakturor sänds till: faktura@aikfotboll.se

Lön & HR-koordinator
Liw Pärnerklint
070 – 999 17 44
liw.parnerklint@aikfotboll.se

Sport Herr
Thomas Berntsen
Sportchef
08 – 735 96 50
thomas.berntsen@aikfotboll.se

Peter Wennberg
Teknisk direktör
08 – 735 96 50
peter.wennberg@aikfotboll.se

Fredrik Wisur Hansen
Chefsscout
08 – 735 96 50
fredrik.wisur.hansen@aikfotboll.se

Tobias Ackerman
Scout
070 – 431 12 56
tobias.ackerman@aikfotboll.se

Thomas Thudin
Koordinator
073 – 673 54 94
thomas.thudin@aikfotboll.se

Sport Dam
Herish Sadi
Sportchef Dam
070 – 998 18 91
herish.sadi@aikfotboll.se

Sport Ungdom / Utveckling
Chef Barn och Ungdom: Dennis Hörtin, dennis.hortin@aikfotboll.se

Akademichef pojk: William Loberg Bateman, william.bateman@aikfotboll.se

Akademichef flick: Herish Sadi, herish.sadi@aikfotboll.se, 070 – 998 18 91

Koordinator: Roger Wikström, roger.wikstrom@aikfotboll.se, 070 – 431 12 49

Utvecklingschef akademi flick: Malin Ericsson, malin.ericsson@aikfotboll.se

Utvecklingschef 13-19: James Vaughan, james.vaughan@aikfotboll.se

CSR/Värdegrundsansvarig: Max Bergander, max.bergander@aikfotboll.se, 073 – 531 12 00

Administration BoU: Jens Dahlström, jens.dahlstrom@aikfotboll.se

Cup- och turneringsansvarig: Tanne Nelson, tanne.nelson@aikfotboll.se

Generella Barn- och ungdomsfrågor kan med fördel mailas till: ungdom@aikfotboll.se
Tryck här för att komma direkt till hemsidan för Barn och Ungdom

AIK Fotboll
Postadress: Box 3090, 169 03 Solna
Besöksadress: Evenemangsgatan 31, 169 79 Solna
Telefon: 08 – 735 96 50
Fax: 08 – 735 96 79
E-post: fotboll@aikfotboll.se
Bankgiro: 5273 – 7137

Öppettider
Måndag – Fredag kl 09:00 – 16:00.

Telefontider för växelnummer 08 – 735 96 50: Måndag – Fredag kl 09:00 – 16:00.
Kontakta oss på våra direktnummer, som finns längre upp på sidan, under sportkontorets övriga tider.

AIK Fotbolls sportkontor håller stängt följande helgdagar under 2024
1 januari (Nyårsdagen)
6 januari (Trettondag jul)
29 mars (Långfredag)
1 april (Annandag påsk)
1 maj
9 maj (Kristi Himmelsfärd)
10 maj (Dag efter Kristi Himmelsfärd)
6 juni (Sveriges nationaldag)
21 juni (Midsommarafton)
1 november (Dag före Alla helgons dag)
24 december (Julafton)
25 december (Juldagen)
26 december (Annandag Jul)
31 december (Nyårsafton)

AIK Fotbolls sportkontor stänger kl 12:00 följande dagar under 2024
5 januari (Trettondagsafton)
28 mars (Skärtorsdag)
8 maj (Dag före Kristi Himmelsfärd)
* Öppettiderna kan komma att korrigeras vid hemmamatch i direkt anslutning till helgdagen.

Butiker
AIK Shop
AIK Shop ligger i Strawberry Arena vid södra entrén, mitt emot Mall of Scandinavia i Solna.
Kontakt till butiken: info@aikshop.se alternativt 070 – 431 12 04

Butikens öppettider
Måndag – Fredag kl 11:00 – 18:00.
Lördag – Söndag kl 11:00 – 17:00.
Matchdagar: Utöver ordinarie öppettider håller butiken även öppet en timme efter avslutad match.

Webbshop
Kontakt, reklamation och returer: info@aikshop.se

Huvudpartners

Ligapartners dam

Affärspartners

Samhällspartner

Välgörenhetspartner

© AIK Fotboll 2024

Sök på AIK Fotboll