Henning Berg lämnar AIK Fotboll

2024.06.14, kl 10:00
Henning Berg har på eget initiativ valt att omgående säga upp sig från sitt uppdrag som chefstränare för AIK Fotbolls herrlag. Orsaken är en oenighet över hur klubben önskar att arbeta framöver. Det blev sammanlagt 35 tävlingsmatcher för honom som chefstränare i AIK.

– Henning Berg har från första dagen gett etthundra procent för AIK Fotboll. En imponerande arbetsförmåga och dedikation är det som jag vill framhäva som hans främsta sidor. Hans bestämdhet är en annan stark sida, men också den sida som nu gör att vi skiljs åt idag. Olika syn mellan AIK och Henning på hur klubben ska arbeta för att åter vara ett topplag i Allsvenskan, och kvalificera sig för Uefa-spel, blev avgörande för hans avgång. Jag önskar Henning ett stort lycka till i sin fortsatta tränarkarriär och vi ses framöver, säger AIK Fotbolls sportchef Thomas Berntsen.

– Det har varit en ära och en härlig upplevelse att vara chefstränare i AIK det senaste året. Det har även varit stora utmaningar och väldigt lärorikt. Sommaren 2023 var laget i en svår situation och målet var att behålla platsen i Allsvenskan. Tillsammans klarade vi det. Jag är särskilt imponerad av hur spelargruppen hanterade pressen tillsammans och höll fokus fram till sista seriematchen. 2024 började bra med bra resultat och vi var endast en straffläggning ifrån en final i Svenska cupen. Seriestarten var mycket bra resultatmässigt med 14 poäng på de första sju seriematcherna. Den senaste perioden har vi inte varit tillräckligt bra. När jag nu väljer att lämna AIK beror det på att vi den senaste tiden varit oense internt om vägen framåt. Vi har olika syn på fotbollsspelet och hur vi bäst kan utveckla laget och enskilda spelare, säger Henning Berg.

– Jag vill tacka spelare, personalen på Karlberg, administration och ledning för samarbetet och önskar alla i AIK lycka till i framtiden. Till sist vill jag rikta ett stort tack till våra underbara supportrar för deras otroliga engagemang och stöd. De är en stor bidragsgivare till våra resultat och stämningen de skapar på Friends Arena är enormt bra, avslutar Henning Berg.

AIK Fotboll vill tacka Henning Berg för hans insatser i klubben, framförallt var han en stor bidragande orsak till att säkra den allsvenska platsen under 2023. Herrlaget återsamlas igen för gemensam träning den 18 juni 2024 och AIK Fotboll återkommer med information kring den kommande sportsliga organisationen.

54-årige Henning Berg, född den 1 september 1969, har en lång och framgångsrik karriär som spelare och tränare. Spelarkarriären inleddes i Oslo-klubben KFUM innan han gick vidare till Vålerenga IF och Lillestrøm SK som båda spelade i den norska högstaligan. Under transferfönstret i januari 1993 skrev Henning Berg på ett kontrakt med engelska Blackburn Rovers FC. Efter debutsäsongen tog han en ordinarie plats som högerback och spelade bland annat alla ligamatcher då Blackburn Rovers säsongen 1994/1995 vann Premier League efter stor dramatik, en poäng före Manchester United FC. Det blev sammanlagt fem säsonger i Blackburn Rovers och bland annat 159 Premier League-matcher innan Henning Berg sommaren 1997 värvades av Manchester United. Det blev två Premier League-titlar med ”The Red Devils” (1998/1999 och 1999/2000) och Henning var även med och vann Uefa Champions League samt FA-cupen 1999, men missade på grund av skada de båda finalerna.

Under inledningen av sin fjärde säsong med Manchester United återvände Henning Berg till Blackburn Rovers. Det blev sammanlagt 66 Premier League-matcher för honom i United. Rovers spelade i den engelska andradivisionen då Berg skrev på för dem, men man slutade tvåa i tabellen vilket innebar Premier League säsongen 2001/2002. Den 24 februari 2002 ledde Henning Berg som lagkapten ut Blackburn Rovers i ligacupfinalen mot Tottenham Hotspur FC på Millennium Stadium i Cardiff. Rovers vann med 2-1 efter Andy Coles segermål i den 68:e matchminuten och Berg kunde efter slutsignalen lyfta bucklan inför de 72 500 åskådarna. Hans spelarkarriär avslutades i skotska Rangers FC säsongen 2003/2004. Henning Berg spelade även hundra A-landskamper för Norge mellan 1992 och 2004 och svarade för nio mål. Han representerade Norge i VM 1994 och 1998 samt i EM 2000.

Henning Bergs tränarkarriär inleddes 2005 i FK Lyn. Under hösten 2008 skrev han på för Lillestrøm SK där han verkade i fyra år innan Blackburn Rovers lockade med ett treårskontrakt. Det blev dock endast en kortare tid som manager i England innan han flyttade till Legia Warszawa. Säsongen 2013/2014 vann klubben den polska högstaligan, Ekstraklasa, tio poäng före KKS Lech Poznań. Den efterföljande säsongen fick Lech Poznań revansch då man vann Ekstraklasa en poäng före Legia Warszawa. Henning Berg vann även den polska cupen 2014/2015. Ett år i ungerska Videoton FC följde innan Henning sommaren 2018 flyttade hem till Norge och jobbet som tränare i Stabæk Fotball. Mellan 2019 och 2023 var Henning Berg tränare i de cypriotiska klubbarna AC Omonia och Pafos FC. 2019/2020 ledde AC Omonia ligan då den på grund av Covid-19 ställdes in. 2020/2021 vann AC Omonia ligan, för första gången på elva år, och även den efterföljande supercupen. 2013/2014 utsågs han till årets tränare i Polen och 2020/2021 blev han årets tränare i Cypern. Henning Berg ledde Legia Warszawa till gruppspelet i Uefa Europa League två år i rad. Under hans tid som tränare för AC Omonia kvalificerade laget sig för Uefa Europa Leagues och Uefa Conference Leagues gruppspel för första gången i klubbens historia.

Den 2 juli 2023 meddelade AIK Fotboll att klubben var överens med Henning Berg om rollen som ny chefstränare för klubbens herrlag och avtalet mellan parterna gällde till och med den 31 december 2025. AIK låg efter 13 spelade omgångar av säsongen 2023 illa till i tabellen på en 13:e plats med endast tio inspelade poäng. Henning Berg ledde den 8 juli 2023 för första gången AIK hemma mot de regerande svenska mästarna BK Häcken. Efter en stark första halvlek och ledning med 1-0 efter mål av Mads Thychosen så vände gästerna efter paus till seger med 2-1 inför 22 207 åskådare på Friends Arena i Solna.

Den första segern noterades nio dagar senare då AIK inför 4 029 åskådare på Påskbergsvallen i Varberg besegrade hemmalaget Varbergs BoIS FC med 2-1 efter mål av Sotirios Papagiannopoulos och Mads Thychosen i den första halvleken. Med Henning Berg på bänken inledde AIK en marsch mot ett stabilare tabelläge och när säsongen summerades var AIK på elfte plats med 36 inspelade poäng. I augusti 2023 kvalificerade sig AIK även för gruppspelet i Svenska cupen 2023/2024 då man besegrade Dalkurd FF (3-0) inför 2 475 åskådare på Studenternas IP i Uppsala.

Tävlingssäsongen 2024 inleddes med det inhemska cupspelet och AIK vann grupp 6 efter 2-1 mot Örebro SK, 1-0 mot Gefle IF FF och 1-1 mot Kalmar FF.

I kvartsfinalen vann AIK borta mot Mjällby AIF med 3-1 innan Djurgården väntade i semifinalen. 36 910 åskådare var på plats på Friends Arena den 17 mars 2024 och Djurgården tog en tidig ledning i cupderbyt, som såg ut att räcka till seger under ordinarie tid, men med sekunder kvar av stopptiden sköt inhopparen Victor Andersson in 1-1 vilket gav ett öronbedövande jubel i Nationalarenan. Efter en mållös förlängning vann dock gästerna efter ett straffsparksavgörande där AIK missade hela tre av fem skott från straffpunkten.

Allsvenskan fyllde 100 år och inleddes för AIK:s del den 1 april 2024 då nykomlingarna Västerås SK FK gästade Friends Arena. AIK vann med 1-0 efter mål i den andra halvleken av Rui Modesto inför 36 602 åskådare. AIK startade seriespelet starkt och låg efter fem spelade omgångar tvåa i tabellen med elva inspelade poäng, fyra poäng efter serieledande Malmö FF. De enda två obesegrade allsvenska lagen efter fem spelade omgångar möttes på Eleda stadion i Malmö den 28 april 2024, och AIK föll med hela 0-5. Storförlusten i Skåne var starten på en sällan skådad svängig period i AIK-historien då storsegrar (6-2 mot IFK Norrköping FK och 5-2 mot IFK Göteborg) varvades med stora förluster mot IF Elfsborg (1-6), IK Sirius FK (1-3) och BK Häcken (1-4). När Allsvenskan tog sommaruppehåll i början av juni låg AIK på åttonde plats i tabellen med 17 inspelade poäng efter resultatraden 5V-2O-5F och målskillnaden 23-27.

Henning Berg lämnar AIK Fotboll efter 35 tävlingsmatcher som chefstränare och han noterade 16V-8O-11F i dessa matcher.

Text: Stefan Mellerborg

Huvudpartners

Ligapartners dam

Affärspartners

Samhällspartner

Välgörenhetspartner

© AIK Fotboll 2024

Sök på AIK Fotboll