AIK värvar forward från Brasilien
AIK har gjort klart med forwarden Antônio Flávio Aires dos Santos från den brasilianska Série A-klubben E.C. Santo André. 22-årige Antônio Flávio är uppväxt i Brejinho de Nazaré och har spelat i E.C. Santo André sedan 2006.
Antônio Flávio Aires dos Santos – som är född 5 januari 1987, är 175 cm och väger 74 kg – kommer att ha tröja nummer 11 i AIK och har som många brasilianska spelare ett "artistnamn", Antonio Flavio.
- Denna affär är genomförd med stor hjälp från en privat investerare. Flávios ålder, egenskaper och framför allt potential ligger i linje med den strategi vi nu har för spelare där det finns externa investeringsintressen, säger AIK:s sportchef Björn Wesström.
- Jag ser fram mot att komma till AIK och lära känna klubben och klubbens supportrar. Min förhoppning är att utvecklas som spelare och som människa och genom det bidra till framgångar för klubben, säger Antônio Flávio.
Antônio Flávio har tidigare spelat i Goiânia E.C. (2003-05) och Clube Andraus Brasil (2006) innan han kom till Esporte Clube Santo André.
Hans statistik för 2009 är följande:
Série A
10 spelade matcher - 1 mål, 4 målgivande passningar
Campeonato Paulista (Stadsmästerskapet)
15 spelade matcher - 6 mål, 7 målgivande passningar
- Jag har både sett och träffat Flávio. Hans egenskaper är framför allt att han är bolltrygg och rörlig, han har bra tillslag med bägge fötterna. Jag ser fram mot att få honom till AIK, säger chefstränare Mikael Stahre.
Det är idag oklart när han blir spelklar för AIK i tävlingssammanhang, detta meddelas så snart han kommer till Sverige och ansluter till truppen vilket sannolikt kommer att ske i början av augusti.
- Det är första gången han åker till Europa och han är en relativt ung spelare vilket gör att de kortsiktiga förväntningarna på hans prestation skall vara balanserade mot den faktan, avslutar Björn Wesström.
E.C. Santo André ligger för tillfället nia i den högsta nationella ligan i Brasilien. Det brasilianska seriesystemet i fotboll består av fyra serier (Campeonato Brasileiro Série A, Série B, Série C och Série D). Série A, B och C består av 20 lag och Série D av 40 lag.
Text: AIK Fotboll